13 ciekawostek o winie o których nie mieliście pojęcia!


13 ciekawostek o winie o których nie mieliście pojęcia!

Pochlebna to miejsce spotkań przy pysznym (wegańskim i nie tylko)  jedzeniu oraz kieliszku naprawdę świetnego wina.

Dzisiaj skupmy się na tym drugim, w końcu mamy weekend! Czy wiecie wszystko o winie?

Sprawdźmy!

1. Jeśli jesteś na diecie najlepiej pić wino wytrawne! Jeden kieliszek tego trunku to średnio 80 kcal. Dla porównania: kieliszek wina słodkiego to 110 kcal!

2. Białe wino może również powstawać z czerwonych winogron!

3. Szkło od wina powinno trzymać się za nóżkę. Dlaczego? Ponieważ w przypadku chwycenia dłońmi za górę kieliszka, wino będzie się ogrzewać od dotyku.

4. Żeby wyprodukować 0,75 litra wina, czyli tyle ile ma zwykle butelka wina, potrzeba średnio 1,2 kilograma winogron.

5. Najpopularniejszą odmianą winorośli jest Cabernet Sauvignon, które jest uprawiane w różnych klimatach, dzięki czemu smak wina różni się od siebie i podyktowany jest regionem, w którym dojrzewały użyte do produkcji winogrona.

6. Wiedzieliście o tym, że korek wystrzelony z szyjki musującego wina może osiągnąć prędkość 106 km/h, szybko prawda?Uważajcie następnym razem przy świętowaniu:)

7. Największą ilośc spożycia wina na mieszkańca odnotowuje się w … Watykanie!

8. Najdroższe wino świata to Domaine de la Romanee-Conti Romanee-Conti Grand Cru z regionu Cote de Nuits we Francji. Jest produkowane z całych kiści winogron Pinot Noir (bez odszypułkowania). Średnia cena za butelkę 0,75 l wynosi 20,059 dolarów amerykańskich, czyli ok. 78,230 zł.

9. Wino dla zdrowotności? Jak najbardziej! Faktem jest, że wino wpływa pozytywnie na trawienie i układ krwionośny:)

10. Szybkie chłodzenie wina? Wiaderko najlepiej wypełnić w połowie pokruszonym lodem i wodą. Właśnie woda przyśpieszy odprowadzenie ciepła z butelki. Warto także wsypać dużo soli. Butelka powinna być zanurzona po szyjkę – w ten sposób schłodzimy wino w 15 minut

11. Aby ocenić jakość wina, najlepiej je powąchać. Tak, pamiętajcie o tym następnym razem:) Ilośc wyczuwalnych aromatów, świadczy o jakości alkoholu- im wyczujesz ich więcej, tym trunek jest lepszy!

12. Najstarsza butelka wina na świecie to ta, którą możecie zobaczyć w niemieckim muzeum Speyer. Datowana na 325 rok naszej ery.

13. No i ostania, ale chyba najważniejsza ciekawostka o winie. Wino nie pyta, nie ocenia- wino rozumie. Dlatego chwytajcie za kieliszek i delektujcie się tym trunkiem!

W Pochlebnej mamy kilka, a nawet więcej niż kilka bardzo dobrych butelek. Przekonajcie się sami:)

Do zobaczenia!